Jak si vybrat sedací vak?

Sedací vaky hruška

Sedací vaky jsou pohodlnou alternativou křesel nebo pohovek, naplněné polystyrenovými kuličkami, nebo vzduchem. Velké sedací vaky mohou posloužit jako přistýlka pro jednoho, nebo posezení pro dva. Na své si přijdou i ti nejmenší, sedací vaky pro děti jsou k dostání ve tvaru zvířátek i fotbalového míče.

 • Regina, redaktorka Heureka.cz
 • Doba čtení: 4 min.

Typy sedacích vaků

Dětské sedací vaky

Dětské sedací vaky bývají věštšinou ve tvaru míče, kde se malí caparti mohou stočit do klubíčka a pohodlně si lebedit. Aby se nebránili odpolednímu šlofíku, jsou dě tské sedací vaky často motivované zvířaty, najdete ale také střídmě barevné vaky všech typů ve velikosti odpovídající dětem.

 • Veselé design

 • Velikostně uzpůsobené dětem

 • Vhodný doplněk dětského pokoje

Dětské sedací vaky

Sedací vaky fotbalový míč

Sedací vaky ve tvaru fotbalového míče ocení každý milovník kopané. Na výběr je klasický černobílý motiv, ale také další pestré barevné kombinace.

 • Vhodný do obýváku i do dětského pokoje

 • Ideální pro fanoušky fotbalu

Sedací vaky fotbalový míč

Sedací vaky hruška

Hruška drží tvar spíše válce než koule a umožňuje tím pohodlné opření zad jako v křesle.

 • Pohodlné opření zad

 • Lépe drží tvar klasické židle

Sedací vaky hruška

Sedací vak Fatboy

Fatboy je typ sedacího vaku, který připomíná klasický polštář. Karabiny v rozích umožňují ohnout vak tak, aby vytvořil opěrku zad. Díky své velikosti poslouží také jako lůžko pro hosty.

 • Nesepnutý vak je vhodný na spaní jako přistýlka

 • Pomocí karabin lze vytvořit opěrku zad

Sedací vaky Fatboy

Sedací vaky křesla

Sedací vaky ve tvaru křesla jsou většinou sešité ze tří až čtyř dílů, čímž simulují konstrukci klasického křesílka.

 • Nejbližší tvar klasickému křeslu

 • Opěra zad

Sedací vak křeslo

Sedací vak lazy bag

Lazy bag neboli banán poslouží jako lehátko nebo kanape. Nezabere tolik místa jako sedací vaky ve tvaru polštáře a hodí se i na terasu nebo balkon. Zpravidla jsou nafukovací a lze je tak pohodlně brát i na cesty.

 • Skladný

 • Nafukovací bagy se dobře čistí

 • Vhodné i na zahradu/terasu

Sedací vak lazy bag

Nafukovací sedací vaky

Parametry

Velikost a nosnost

Největší nároky na prostor mají sedací vaky ve tvaru polštáře a bývají také nejtěžší, neboť jsou navrženy pro zatížení více lidmi. Nejméně místa zaberou jednomístné vaky ve tvaru křesla či hrušky. Jejich nosnost je dostatečná pro dvě osoby, aniž by došlo k poškození a vysypání náplně.

Materiál potahu

Sedací vaky se vyrábějí z polyesteru, nylonu, kortexinu, plyše, ekokůže, bavlny či umělé kožešiny. Plyš či umělá kožešina jsou sice elegantní a velmi příjemné na dotek, jejich slabinou je však o něco složitější údržba i čištění.

Vaky z ekokůže či výše uvedených syntetických materiálů lze čistit poměrně snadno a též míra komfortu, kterou vám při sezení poskytnou, je nadprůměrná. Hodí se zejména do dětských pokojů, kde pravděpodobně dostanou více zabrat. V obýváku či ložnici můžete upřednostnit pohodlí a zvolit materiál s příjemnějším povrchem, i když je na údržbu náročnější.

Využití sedacího vaku v exteriéru

Pokud budete vak používat především venku, zvolte voděodolný materiál, jakým je polyester, nylon či kortexin. (Vak z bavlny, plyše, ekokůže či umělé kožešiny je určen pro použití v interiéru a vystavení vlivům počasí by mu rozhodně neprospělo.) Stejně jako venku, i v dětském pokoji nebo v prostředí s domácími mazlíčky upřednostněte materiál, který se snadno udržuje, případně zvolte vak se snímatelným potahem, jenž lze prát v pračce nebo který je možné nechat odborně vyčistit v čistírně textilu.

Dětské sedací vaky

Výplň

Velká většina dobrých sedacích vaků je naplněna kuličkami z potravinářského polystyrenu, které se po dosednutí vytvarují kolem těla, a umožní tak zdravé a komfortní sezení. Objevují se však i vaky nafukovací. Ty zaručují téměř stejné pohodlí jako vaky s polystyrenovými kuličkami, ale jsou výrazně lehčí, což oceníte zejména u velkých typů nebo u vaků pro děti.

Jednotlivé díly, jež vak tvoří, jsou v případě sedacích vaků plněných polystyrenovými kuličkami zpravidla sešity vícenásobným stehem, objevují se však i švy lepené. Ty se zejména u levnějších neznačkových výrobků často vyznačují kratší životností, a je tedy dobré zvážit, zda se koupě takového výrobku skutečně vyplatí.

Věnujte pozornost také množství náplně a možnosti jejího doplnění či odebrání. Náplň se totiž časem sesedne a pak je nutné část přidat - nebo vám naopak bude připadat pohodlnější méně naplněný vak. Proto je lepší zvolit takový vak, který lze otevřít a náplň snadno a rychle přidat či odebrat bez nutnosti jej párat a zašívat. U doplňovatelného vaku se zaměřte na systém uzavírání, který by měl být vícenásobný a měl by kombinovat ideálně klasický a suchý zip.

Cena

Mezi sedacími vaky jsou značné cenové rozdíly, dané kvalitou, materiálem či značkou. Od nejlevnějších neznačkových výrobků neočekávejte dlouhou životnost. Sháníte-li tedy nábytek, který má sloužit déle než jednu sezónu, sáhněte po osvědčeném sedacím vaku od některého z ověřených prodejců (při výběru se můžete na Heurece řídit hodnocením zákazníků). Jejich výrobky mohou být dražší, máte však záruku férového jednání při případné reklamaci či opravě. Ve výsledku tak bude dražší vak výhodnější, neboť poslouží mnohem delší dobu než cenově lákavé výrobky.

Při on-line nákupu přes e-shop dávejte přednost především nabídkám, které jsou doprovázeny fotografiemi v dostatečném rozlišení, včetně blízkých záběrů na detaily, z nichž je patrná struktura materiálu, počet a provedení švů či systém uzavírání u plnitelných vaků.

Výhody sedacího vaku - který je ten váš?

Na rozdíl od klasických křesel se vaky dokážou dokonale přizpůsobit tělu a eliminují nadměrný tlak vyvíjený na páteř. Jsou proto doporučovány lékaři, fyzioterapeuty i odborníky na zdravý životní styl.

Umístění a design

Sedací vaky byly původně vymyšleny pro dětské pokoje, takže na nich nenajdete žádné ostré hrany. Dnešní modely však stylově nahradí nábytek v obývacím pokoji včetně pohovky. Vaky typu Fatboy poslouží jako křeslo i jako přistýlka díky velkým rozměrům. Ve foyer hotelů či knihoven zase zapadnou sedací vaky hruška coby posezení pro návštěvníky.

Outdoorové a nafukovací varianty se zase skvěle hodí na terasu nebo k bazénu. Díky jejich skladnosti a nízké hmotnosti je lze brát kamkoliv na cesty.

Sedací vak Fatboy

Údržba sedacích vaků

Údržba každého sedacího vaku závisí na materiálu, z něhož je vyroben. Nejsnadněji se čistí vaky se snímatelným syntetickým potahem, které lze dle symbolů na cedulce prát v běžné pračce. Naopak umělá kožešina musí být profesionálně ošetřena v čistírně oděvů. Vaky bez snímatelného potahu se dají čistit dle pokynů výrobce. U nejodolnějších materiálů typu nylon či kortexin je možné skvrny odstranit pomocí standardního čisticího prostředku a kartáče, u dalších zmíněných materiálů je většinou třeba vak vyprázdnit od náplně, vyprat a pomalu usušit, případně nechat vak vyčistit odborně v čistírně.

Příslušenství

Deky

Dekorační polštáře

Koberce a koberečky

Dekorace do dětských pokojů

Nejčastější dotazy

Jak čistit sedací vak?

Sedací vaky je vhodné pravidelně vysávat, stejně jako běžná křesla. Další způsoby čištění závisí na materiálu potahu a zda je snímatelný: některé typy lze prát v automatické pračce.

Na co si dát pozor při výběru?

Zaměřte se především na rozměry produktu - produktové fotografie mohou být zavádějící. Dále je dobré zvážit jaký materiál chcete - některé jsou méně náročné na údržbu, například vaky se snímatelným potahem.

Věnujte pozornost také množství náplně a možnosti jejího doplnění či odebrání. Náplň se totiž časem sesedne a pak je nutné část přidat - nebo vám naopak bude připadat pohodlnější méně naplněný vak. Proto je lepší zvolit takový vak, který lze otevřít a náplň snadno přidat či odebrat bez nutnosti jej párat a zašívat. U doplňovatelného vaku se zaměřte na systém uzavírání, který by měl být vícenásobný a měl by kombinovat ideálně klasický a suchý zip.